szukaj:
 Imieniny: Przemysława i Hermenegildy wtorek, 13 kwietnia 2021  
TU JESTEŚMY
mapa
GMINA
NOWY DUNINÓW
Wójt Gminy Nowy Duninów zaprasza
zabytki
nasza gmina dziś
info dla inwestora
FILMY
Gminny Kurier Telewizyjny
HISTORYCZNIE
ziemia duninowska
w starej fotografii
repliche rolex fake rolex rolex replica rolex kopia
SERWIS TURYSTYCZNY
baza noclegowa

gdzie warto być
WYCIECZKI KM
WYDARZENIA
IMPREZY
REGATY 2013
REGATY 2012
REGATY 2011
REGATY 2010
REGATY 2009
REGATY 2008
wrześniowe REGATY
REGATY 2007
Regaty Żeglarskie
FOTOREPORTAżE
kalendarz imprez
replicas rolex
KULTURA
OŚWIATA
SPORT
GOK

stypendia

SP w Nowym Duninowie
SP w Soczewce
Publiczne Gimnazjum w Nowym Duninowie

Gminna Biblioteka Publiczna

Centrum Edukacji Społecznej
POMOC SPOŁECZNA

GOPS w Nowym Duninowie
INWESTYCJE
OFERTY
Unia i My
WFOŚiGW w gminie Nowy Duninów
inwestycje
INFO
DLA ROLNIKÓW
Francuzi w Dzierząznie
WAŻNE
SZKOLENIA
KRUS dla Rolnika
Wójt Gminy
Mirosław Krysiak
Biografia
Rada Gminy
skład osobowy
sesje
Z Życia Naszej Gminy
Nowy Duninów
-
Roncello
dziennik pobytu 2010
dziennik pobytu 2009
dziennik pobytu 2007
dziennik pobytu 2006
prosto z Roncello
ogłoszenia
Kupię (0)
Różne (0)
Sprzedam (0)
Usługi (0)
Zamienię (0)
KONTAKT
Urząd Gminy
w Nowym Duninowie
ul. Osiedlowa 1
09 -505 Nowy Duninów
tel./fax:
(024) 261 02 36
(024) 261 02 72
e-mail:

Urząd Gminy


admin
subskrypcja
Nasz elektroniczny biuletyn prosto na Twoją skrzynkę!

pogoda
Dziennik Pobytu 2010

Dziennik pobytu 2010

Dziennik pobytu grupy polskiej w Roncello w dniach 04.06 – 09.06.2010r

W tym roku na zaproszenie Gminy Roncello – z wizytą do Włoch udała się 11 osobowa grupa, składająca się z uczniów szkół z terenu naszej gminy wraz z opiekunami – Joanną Dymek, Elżbietą Broniecką i Katarzyną Ludwiczak.
Na lotnisku przywitało nas ciepłe słońce i nasi włoscy przyjaciele – Roberto i Nadia, skąd udaliśmy się do Roncello. Tu czekało nas powitanie burmistrza Davide Giacomin oraz wizyta w szkole podstawowej w Roncello. Nowa szkoła w Roncello nosi imię Jana Pawła II. Włoscy uczniowie powitali swoich uczestników piosenką pt. „ My, my”, a później zaprosili nas na zajęcia w pracowni muzycznej by nauczyć się wspólnie gry na cymbałkach piosenki pt.” Panie Janie”.
Następnie udaliśmy się do pracowni plastycznej by zgłębić tajniki techniki pasteli olejnej. W pracowni komputerowej dzieci przygotowywały wiadomości dla swoich rówieśników. Wiadomości te zostaną opublikowane w gazetce szkolnej.
W sobotę pojechaliśmy metrem do Mediolanu, gdzie byliśmy świadkami spotkania kultury średniowiecza z nowoczesnością. Zwiedziliśmy katedrę w Mediolanie, Zamek Sforzów i Muzeum Nauki i Techniki, w którym wyeksponowane są m.in. wynalazki Leonardo da Vinci.
Niedzielę spędziliśmy wraz z mieszkańcami Roncello na włosko – polskiej mszy św., którą celebrował Don Camillo i polski franciszkanin ojciec Albert oraz na zabawach dzieci. Dużym zaskoczeniem był dla nas obiad w oratorium w Roncello, składający się z polskich dań. W tym dniu nie zabrakło również wielkiej miłości Włochów czyli meczu piłki nożnej Polska – Włochy.
Wieczorem natomiast spotkaliśmy się w Ornago(sąsiednia gmina) na wieczorze brazylijskim wraz z misjonarzem – ojcem Tiziano. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy smak kuchni brazylijskiej, nauczyliśmy się brazylijskich tańców oraz poznaliśmy pracę misyjną.
W poniedziałek z kolei pojechaliśmy na wycieczkę w góry do turystycznej miejscowości Lago d'Orta, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie, niedaleko granicy włosko – szwajcarskiej.
Uroki tego miasteczka mogliśmy podziwiać spacerując wąskimi uliczkami oraz pływając jachtem po jeziorze by dostać się na wyspę Św. Juliana. Urokiem tej wyspy jest bazylika założona przez Św. Juliana w 390r oraz jedyna uliczka na tej wyspie, nazwana Drogą Ciszy i Medytacji. Spacer w historycznym miejscu z pięknymi widokami gór naprawdę sprzyja wyciszeniu. We Włoszech Lago d'Orta jest wymarzonym miejscem na podróż poślubną.
We wtorek wybraliśmy się również na wycieczkę, tym razem do miejscowości Crespi D'Adda. Tu z kolei znajduje się fabryka i osiedle założone dla pracowników na początku XIXw przez wielkiego przemysłowca bawełny Cristoforo Crespi . Na owe czasy było to miejsce bardzo nowoczesne wraz ze szpitalem, szkołą oraz mieszkaniami dla pracowników, wyposażonymi w łazienki. Jako pierwsza w Lombardii miejscowość ta mogła się pochwalić oświetleniem elektrycznym na ulicach. Dziś jest to spokojne miasteczko, w którym nie ma żadnego zakładu pracy ani sklepu. Miejsce to jest wpisane jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. Produkcja bawełny w tej fabryce trwała aż do 2004 r.
Środa to niestety dzień powrotu – bez entuzjazmu. Od rana próbowałyśmy znaleźć chętnych do powrotu do Polski.

Dziennik opracowała: Katarzyna LudwiczakWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych w serwisie tylko za zgodą autorów