szukaj:
 Imieniny: Przemysława i Hermenegildy wtorek, 13 kwietnia 2021  
TU JESTEŚMY
mapa
GMINA
NOWY DUNINÓW
Wójt Gminy Nowy Duninów zaprasza
zabytki
nasza gmina dziś
info dla inwestora
FILMY
Gminny Kurier Telewizyjny
HISTORYCZNIE
ziemia duninowska
w starej fotografii
repliche rolex fake rolex rolex replica rolex kopia
SERWIS TURYSTYCZNY
baza noclegowa

gdzie warto być
WYCIECZKI KM
WYDARZENIA
IMPREZY
REGATY 2013
REGATY 2012
REGATY 2011
REGATY 2010
REGATY 2009
REGATY 2008
wrześniowe REGATY
REGATY 2007
Regaty Żeglarskie
FOTOREPORTAżE
kalendarz imprez
replicas rolex
KULTURA
OŚWIATA
SPORT
GOK

stypendia

SP w Nowym Duninowie
SP w Soczewce
Publiczne Gimnazjum w Nowym Duninowie

Gminna Biblioteka Publiczna

Centrum Edukacji Społecznej
POMOC SPOŁECZNA

GOPS w Nowym Duninowie
INWESTYCJE
OFERTY
Unia i My
WFOŚiGW w gminie Nowy Duninów
inwestycje
INFO
DLA ROLNIKÓW
Francuzi w Dzierząznie
WAŻNE
SZKOLENIA
KRUS dla Rolnika
Wójt Gminy
Mirosław Krysiak
Biografia
Rada Gminy
skład osobowy
sesje
Z Życia Naszej Gminy
Nowy Duninów
-
Roncello
dziennik pobytu 2010
dziennik pobytu 2009
dziennik pobytu 2007
dziennik pobytu 2006
prosto z Roncello
ogłoszenia
Kupię (0)
Różne (0)
Sprzedam (0)
Usługi (0)
Zamienię (0)
KONTAKT
Urząd Gminy
w Nowym Duninowie
ul. Osiedlowa 1
09 -505 Nowy Duninów
tel./fax:
(024) 261 02 36
(024) 261 02 72
e-mail:

Urząd Gminy


admin
subskrypcja
Nasz elektroniczny biuletyn prosto na Twoją skrzynkę!

pogoda
Śladami Jana Pawła II
Śladami Jana Pawła II
Pod taką nazwą zorganizowaliśmy tegoroczny pobyt dla grupy włoskiej w ramach współpracy między gminami.
Na początku września delegacja z gminy Nowy Duninów w osobach Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady oraz Kierownika Gminnego Ośrodka Kultury powitała w Krakowie gości z Roncello. Przyjechało tym razem szesnaścioro dzieci wraz z rodzicami. Przybliżenie gościom życia Karola Wojtyły i miejsc z nim związanych - to było główne założenie tej wizyty. Od roku bowiem imię Jana Pawła II, nosi Szkoła Podstawowa w Roncello.
Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania Krakowa: Brama Franciszkańska, Planty, Stary Rynek- Sukiennice - Kościół Mariacki- Collegium Maius - Pałac Biskupów.
Drugiego dnia udaliśmy się do kopalni soli w Bochni, gdzie podczas całodniowego pobytu w sanatorium kopalni korzystaliśmy oprócz świeżego powietrza ze zjazdów po 140m zjeżdżalni, przejazdy podziemne kolejką, oraz poznaliśmy prace białych górników. Do dyspozycji mieliśmy również boisko sportowe 240m pod ziemią, a także obiad w sąsiadującej z nim restauracji.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Wadowic - gdzie młodzi włosi poznali życiorys Karola Wojtyły. Obejrzeli dom w którym mieszkał, oraz kościół- gdzie został ochrzczony. Po spacerze w Wadowicach skosztowaliśmy papieskich kremówek na Wadowickim rynku. Dużym porcją ciastek - nikt się nie oparł.
Kolejny dzień spędziliśmy w Krakowie poznając historię Polski. Pomogło nam zwiedzanie Katedry na Wawelu z grobowcami polskich królów i osób, których życie wywarło duże znaczenie dla Polski. Duże wrażenie na naszych gościach zrobiły Komnaty Królewskie na Wawelu- głównie ich wielkość i wystrój. Mogliśmy również posłuchać muzyki z czasów królowej Bony Sforzy.
Życie Jana Pawła II to również trop górski. Dlatego też w naszej wycieczce nie mogło zabraknąć wizyty w polskich górach. Na początek górskich wojaży odbywamy wizytę w Pienińskim Parku Narodowym, oraz spływ Dunajcem – spotkanie z dziką i nieznajomą przyrodą. Duże wrażenie zrobiły piękne widoki polskich gór, a także atmosfera na tratwie, za którą należy podziękować przemiłym flisakom. Dzięki nim 2,5 godziny rejs tratwą upłynął szybko i miło dzięki opowiadanym przez nich legendom i nieustannym zagadką, na które nikt z nas- mimo szczerych chęci- nie znał prawidłowej odpowiedzi.
Zmęczeni trudami podróży wszyscy udali się na relaks w Zakopiańskim Acgua Parku, gdzie podczas 2 godzinnego pobytu można było odpocząć w ciepłym basenie, pozjeżdżać na zjeżdżalni basenowej, lub powalczyć z nurtem "dzikiej rzeki". Wrażenia niezapomniane, gdyż wielu z naszych gości po raz pierwszy było w Acgua Parku.
Po wspaniałym wypoczynku czas na wysiłek - tym razem to wyprawa na Kasprowy Wierch- na szczęście przy pomocy nowoczesnej kolejki liniowej. Dzięki usytuowaniu Kasprowego Wierchu w środku pasma tatrzańskiego, a także dzięki bezchmurnemu niebu, mieliśmy wspaniałą możliwość podziwiania Tatr.
W Zakopanem Włosi mieli okazję poznać styl budownictwa Zakopiańskiego zapoczątkowanego przez Stanisława Witkiewicza w latach 90 XIX wieku. Zabudowań w tym stylu nie brakuje w całym mieście. Bardzo cenna dla młodych Włochów była również lekcja w Muzeum Tatrzańskim, która dała im wyobrażenie o przyrodzie, historii, oraz ludziach Tatr(odkrywcach, naukowcach, artystach).
Ostatniego wieczoru górale, u których zakwaterowani zostali nasi goście pożegnali grupę włoską ogniskiem z kiełbaskami i pysznościami z grilla. Zgodnie z zasadami staropolskimi – nie zapomnieli o posiłku na drogę ostatniego dnia pobytu w Zakopanem.
Emocje przeżyte podczas tego pobytu, także miejsca odwiedzone przez naszych gości na długo zostaną w ich pamięci. Pamięć o papieżu "wędrowcu" - patronie ich szkoły, być może skusi ich do dalszych wędrówek po Polsce.

zapraszamy do obejrzenia kilku pamiątkowych zdjęć


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych w serwisie tylko za zgodą autorów