szukaj:
 Imieniny: Jana i Juliusza środa, 27 maja 2020  
TU JESTEŚMY
mapa
GMINA
NOWY DUNINÓW
Wójt Gminy Nowy Duninów zaprasza
zabytki
nasza gmina dziś
info dla inwestora
FILMY
Gminny Kurier Telewizyjny
HISTORYCZNIE
ziemia duninowska
w starej fotografii
SERWIS TURYSTYCZNY
baza noclegowa

gdzie warto być
WYCIECZKI KM
WYDARZENIA
IMPREZY
REGATY 2013
REGATY 2012
REGATY 2011
REGATY 2010
REGATY 2009
REGATY 2008
wrześniowe REGATY
REGATY 2007
Regaty Żeglarskie
FOTOREPORTAżE
kalendarz imprez
replicas rolex
KULTURA
OŚWIATA
SPORT
GOK

stypendia

SP w Nowym Duninowie
SP w Soczewce
Publiczne Gimnazjum w Nowym Duninowie

Gminna Biblioteka Publiczna

Centrum Edukacji Społecznej
POMOC SPOŁECZNA

GOPS w Nowym Duninowie
INWESTYCJE
OFERTY
Unia i My
WFOŚiGW w gminie Nowy Duninów
inwestycje
INFO
DLA ROLNIKÓW
Francuzi w Dzierząznie
WAŻNE
SZKOLENIA
KRUS dla Rolnika
Wójt Gminy
Mirosław Krysiak
Biografia
Rada Gminy
skład osobowy
sesje
Z Życia Naszej Gminy
Nowy Duninów
-
Roncello
dziennik pobytu 2010
dziennik pobytu 2009
dziennik pobytu 2007
dziennik pobytu 2006
prosto z Roncello
ogłoszenia
Kupię (0)
Różne (0)
Sprzedam (0)
Usługi (0)
Zamienię (0)
KONTAKT
Urząd Gminy
w Nowym Duninowie
ul. Osiedlowa 1
09 -505 Nowy Duninów
tel./fax:
(024) 261 02 36
(024) 261 02 72
e-mail:

Urząd Gminy


admin
subskrypcja
Nasz elektroniczny biuletyn prosto na Twoją skrzynkę!

pogoda
Ćwiczenie Obronne Kompleksowe pod kryptonimem „PŁOCK 2007”

20 września w Soczewce

Przepiękny wrześniowy poranek. Latem gwarna o tej porze dnia Soczewka emanuje spokojem. Grupki osób na przystankach autobusowych i niepozorni jak zawsze wędkarze na brzegach rozlewiska w centrum Soczewki. Liczni jak zawsze o tej porze roku.

Ruchliwa droga krajowa nr 62 przecina Soczewkę biegnąc przez jej centrum. Po jednej stronie zabudowania, po drugiej raj dla ptactwa wodnego, wędkarzy i wodniaków, którzy zbaczając z głównego szlaku jakim jest Zalew Włocławski docierają do centrum miejscowości. Niewiele jest takich miejsc na Mazowszu.

Nic nie zapowiadało tragedii, która miała wstrząsnąć nie tylko Soczewką. Na głównym skrzyżowaniu wybuch. Ładunek umieszczony w cysternie przewożącej nieznaną substancję został zdetonowany za pomocą telefonu komórkowego jednego z terrorystów. Ciecz rozlewając się na głównym szlaku komunikacyjnym zaczęła niebezpiecznie przedostawać się do znajdującego się tuż obok rozlewiska. Jedynie szybkość i precyzyjne działania jednostek ratowniczych mogły zapobiec kolejnej tragedii – skażeniu wód Wisły. Zaalarmowane służby ratownicze działały jak zawsze w takich razach wg przyjętych zasad. Pierwszą jednostką jaka dotarła na miejsce zdarzenia była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Duninowa, która notabene wpisana jest do Krajowego Systemu Ratownictwa. Wezwana na miejsce zdarzenia jednostka Państwowej Staży Pożarnej z Płocka zaalarmowała pozostałe służby. Bardzo szybko na miejscu zdarzenia pojawiła się karetka pogotowia, która jadąc do innego wypadku zawróciła i udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanym.

Zaalarmowane oddziały specjalistyczne w mgnieniu oka stawiły się na miejscu zdarzenia. Został uruchomiony Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który rozpoczął działania zgodnie z Planem Operacyjnym Funkcjonowania Gminy Nowy Duninów oraz z Gminnym Planem Reagowania Kryzysowego. Koordynacja działań, szybkość, precyzja. W takim wypadku to najistotniejsze elementy. Ryk syren, megafony, odgłosy samolotów patrolujących miejsce zdarzenia.
Zapory na zbiorniku wodnym uniemożliwiły przedostanie się substancji do Wisły, pożar cysterny został opanowany i … kolejne zdarzenie. W wyniku kolizji, autobus przewożący dzieci, płonie. Pożar powstał w komorze silnika. Pięciu pasażerów wychodzi z autobusu bez większych obrażeń. Pozostałym udzielają pomocy służby ratownictwa medycznego, które na miejscu zdarzenia pojawiają się w 7 min po zaalarmowaniu. Lekarz koordynujący działania rozpoczyna selekcję rannych.
W tym czasie stawiany jest namiot, w którym zostanie udzielona niezbędna pomoc, i w którym ranni będą mogli poczekać do przybycia pozostałych karetek. Akcję ratunkową zabezpieczają 4 radiowozy policji z Płocka i 1 radiowóz z Nowego Duninowa.

To ćwiczenia.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przeprowadziło w ośmiu gminach powiatu, w dniach 18-20 września Ćwiczenie Obronne Kompleksowe pod kryptonimem „PŁOCK 2007”.

W gminach: Nowy Duninów, Słupno, Słubice, Bodzanów, Drobin, Stara Biała, Staroźreby i Wyszogród od 18 września Starosta płocki wprowadził stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu. Uruchomiono Stały Dyżur Wójta, zwołano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Drużynę Wykrywania i Alarmowania. Zespoły przystąpiły niezwłocznie do przyjmowania, rejestrowania i realizacji ćwiczebnych sygnałów i zestawów zadań od zespołu podgrywającego /powiat/.

18 września o godz. 9.00 odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego poziomu wody na rz. Wiśle. W związku z tym podjęto odpowiednie działania. Kolejnego dnia w związku przekroczonym stanem alarmowym na wodowskazie w Wyszogrodzie o 20cm oraz o 30cm w Kępie Polskiej, przystąpiono do kolejnych działań, zgodnie z obowiązującymi w takich wypadkach procedurami zapisanymi w Planie Ochrony Przeciwpowodziowej Gminy Nowy Duninów. W ciągu dwóch dni prócz zagrożenia powodzią wystąpił także m.in. długotrwały brak prądu, Wojewoda Mazowiecki zaś wystąpił do Wójta Gminy z prośbą o udzielenie schronienia uchodźcom.

W gminach: Nowy Duninów, Słupno i Słubice zaplanowano epizody praktyczne. W Soczewce miał miejsce opisany wyżej. W Miszewku Strzałkowskim /Gm. Słupno/ w wyniku podłożenia ładunku wybuchowego zostaje uszkodzony jeden z dwóch rurociągów przy przejściu rur nad rz. Słupianką. Do rzeki wypłynęło około 5 tys. litrów płonącej ropy. W Słubicach Wójt otrzymał informację o podłożonej w szkole bombie. Zarządził ewakuację szkoły.

na miejscu zdarzenia koordynują działania służb ratowniczych przekazyjąc informacje Szefowi Zespołu
Pierwsza na miejscu zdarzenia jednostka OSP z Nowego Duninowa
selekcja rannych
zapory i filtry zapobiec mają katastrofie ekologicznej na skalę kraju
Pierwsza selekcja rannych już w autobusie. Strażacy i ratownicy medyczni tworzą zgrany zespół

20 września w Soczewce w ćwiczeniach praktycznych wzięły udział służby ratownicze oraz mieszkańcy gminy Nowy Duninów /Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, jednostka OSP z Nowego Duninowa oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum w Nowym Duninowie/, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, jednostki Państwowej Straży Pożarnej, a także odziały ratownictwa medycznego z Płocka, Gostynina i Gąbina. Do ćwiczeń przystąpił także Mazowiecki Urząd Wojewódzki – Wydział Zarządzania Kryzysowego. Przećwiczono procedury w zakresie ratownictwa ekologicznego i medycznego. Podjęte działania przebiegały sprawnie i szybko. Nikt na pewno nie chciałby, by scenariusz tych ćwiczeń zaistniał w rzeczywistości. Na taką ewentualność jednak nasze służby muszą być przygotowane.


Jako pierwsze docierają na miejsce lokalne jednostki. Dlatego też władze gminy starają się o jak najlepsze doposażenie ich w sprzęt.

Na terenie gminy działają 3 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Utrzymywane z budżetu gminy nie mogą liczyć na duże pieniądze, a że Wójtowi – strażakowi zależy na jak najlepszym ich doposażeniu, pieniędzy musi szukać poza budżetem. Z pomocą od wielu lat przychodzi Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego OSP RP, Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego OSPRP oraz Zarządu Powiatowego OSP RP. Z tych właśnie źródeł finansowane są największe inwestycje w naszych jednostkach.

Od ubiegłego roku w gminie pojawiły się 3 samochody bojowe. 6 października br. podczas V Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych OSP w Staroźrebach oficjalnie zostanie podpisana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego umowa na dofinansowanie jednostek OSP z Mazowsza.

I tak jednostka OSP w Lipinkach otrzyma 35tys.zł na karosację samochodu bojowego, na który to cel w bieżącym roku Zarząd Główny OSP RP poprzez Zarząd Wojewódzki przyznał kwotę 60 tys.

Jednostka OSP z Nowego Duninowa za 17 tys. będzie mogła doposażyć się w ponton, a jednostka z Dzierzązny za 4,5 tys. zakupi pompę pływającą. Takich zakupów, mimo wciąż rosnących nakładów na jednostki OSP, Wójt nie byłby w stanie sfinansować z własnych środków. Pozostaje tylko życzyć sobie, by w/w instytucje, dziś będące z naszymi strażakami na co dzień, także w przyszłości nie zapominały o nas.

Wójt Gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak pragnie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w bardzo sprawnie przebiegających ćwiczeniach na terenie Soczewki.
Szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na miejscu zdarzenia

Lekarz koordynujący działania służb medycznychWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych w serwisie tylko za zgodą autorów