szukaj:
 Imieniny: Przemysława i Hermenegildy wtorek, 13 kwietnia 2021  
TU JESTEŚMY
mapa
GMINA
NOWY DUNINÓW
Wójt Gminy Nowy Duninów zaprasza
zabytki
nasza gmina dziś
info dla inwestora
FILMY
Gminny Kurier Telewizyjny
HISTORYCZNIE
ziemia duninowska
w starej fotografii
repliche rolex fake rolex rolex replica rolex kopia
SERWIS TURYSTYCZNY
baza noclegowa

gdzie warto być
WYCIECZKI KM
WYDARZENIA
IMPREZY
REGATY 2013
REGATY 2012
REGATY 2011
REGATY 2010
REGATY 2009
REGATY 2008
wrześniowe REGATY
REGATY 2007
Regaty Żeglarskie
FOTOREPORTAżE
kalendarz imprez
replicas rolex
KULTURA
OŚWIATA
SPORT
GOK

stypendia

SP w Nowym Duninowie
SP w Soczewce
Publiczne Gimnazjum w Nowym Duninowie

Gminna Biblioteka Publiczna

Centrum Edukacji Społecznej
POMOC SPOŁECZNA

GOPS w Nowym Duninowie
INWESTYCJE
OFERTY
Unia i My
WFOŚiGW w gminie Nowy Duninów
inwestycje
INFO
DLA ROLNIKÓW
Francuzi w Dzierząznie
WAŻNE
SZKOLENIA
KRUS dla Rolnika
Wójt Gminy
Mirosław Krysiak
Biografia
Rada Gminy
skład osobowy
sesje
Z Życia Naszej Gminy
Nowy Duninów
-
Roncello
dziennik pobytu 2010
dziennik pobytu 2009
dziennik pobytu 2007
dziennik pobytu 2006
prosto z Roncello
ogłoszenia
Kupię (0)
Różne (0)
Sprzedam (0)
Usługi (0)
Zamienię (0)
KONTAKT
Urząd Gminy
w Nowym Duninowie
ul. Osiedlowa 1
09 -505 Nowy Duninów
tel./fax:
(024) 261 02 36
(024) 261 02 72
e-mail:

Urząd Gminy


admin
subskrypcja
Nasz elektroniczny biuletyn prosto na Twoją skrzynkę!

pogoda
zabytki
Zespół pałacowo - parkowy w Nowym Duninowie. Niegdyś własność rodziny Duninowskich zameczek neogotycki. Widok od strony ul. Parkowej. Kiedyś otoczony stawami Każdy turysta, kóry odwiedza naszą gminę znajdzie prócz niepowtarzalnych elementów środowiska przyrodniczego także coś dla ducha. To, co stanowiło Duninów kiedyś, dziś jest dla nas najcenniejsze i stanowi naszą wizytówkę.

Nowy Duninów przywita wszystkich znajdujący się naprzeciw portu zespół pałacowo - parkowy, w którego skład wchodzą:

 • pałac z 1876 roku,
 • pałacyk myśliwski z XIX wieku,
 • zameczek neogotycki z 1846 roku.

  Wokół zameczku rozciągają się stawy, niestety dziś są one osuszone. Wszystkie obiekty otoczone parkiem zabytkowym sprawiają niepowtarzalną scenerię. To tu właśnie znajdziecie nasze najcenniesze pomniki przyrody. M.in: świerk sitkajski i platany.
  Zespół pałacowy to dzieło rodziny baronów Ike - Duninowskich. Dziedzictwo to stało się dla całej naszej społeczności przedmiotem troski i chluby.

 • pałacyk myśliwski. Najstarszy obiekt w zespole pałacowym w Nowym Duninowie. Czeka na inwestora.

  Najstarszą budowlą jest pałacyk myśliwski
  Powstał w wyniku wielokrotnej przebudowy dworu z XV wieku. Przebudowywano go wielokrotnie m.in. w 1829 roku, w drugiej połowie XIX wieku lub na początku XX wieku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1932-1933.Piękne wieże, kryte neobarokowymi hełmami, dach mansardowy. Po wielokrotnych przebudowach zatracił barokowe cechy, w myśl których był zbudowany.
  Po 1946 roku stał się siedzibą Nadleśnictwa Duninów, następnie Nadleśnictwa Gostynin, które zaadoptowało pomieszczenia pałacyku na mieszkania dla rodzin pracowników.

  Pałac główny. Przepiękna niegdyś i ciekawa pod względem architektonicznym budowla czeka dziś na renowację. Neorenesansowy pałac główny
  Powstał w latach 1862-1876. Murowany obiekt z cegły ma dwie kondygnacje, jest podpiwniczony. Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta. Ma dziesięć osi. Cechą charakterystyczną jest ramowy podział elewacji. Środkową część budynku nakrywa dwuspadowy dach blaszany. Nad bokami znajdują się obszerne tarasy. Portyki o czterech filarach: od frontu wysunięty, od ogrodu wgłębny, nad portykami balkony. Jest to unikalny obiekt architektoniczny na Mazowszu.
  W latach 1946-1994 w budynku mieściła się szkoła podstawowa.
  zameczek neogotycki. Widok od strony ul. Parkowej. Kiedyś otoczony stawami zameczek neogotycki
  Powstał w latach 1835-40 jako budowla o charakterze neogotyckim, zbudowany z cegły, z wysoką 3-piętrową wieżą, z ostrołukowymi neogotyckimi otworami okiennymi. Zameczek pełnił różne funkcje, tym także kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Otoczony parkiem krajobrazowym.
  Obiekt w przeszłości pełnił różne funkcje, także sakralne. Pierwotnie był użytkowany jako kaplica ewangelicko-augsburska, później mieściło się tu m.in. kino o nazwie "Gosia". Po replica watches drugiej wojnie światowej zameczek był wykorzystywany jako hotel klasy turystycznej. Od 1946 właścicielami obiektu były: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Płock, Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku i Urząd Gminy w Nowym Duninowie. Obecnie jest własnością Stanisława Szymborskiego.
  pałacyk myśliwski

  Zespół pałacowo-parkowy w Nowym Duninowie czeka na renowację. Jeżeli w końcu znajdą się odpowiedzialni inwestorzy, Mazowsze odzyska to co zostawili nam nasi przodkowie i kolejną "perełkę"" turystyczną. W chwili obecnej natychmiastowej renowacji wymaga pałac główny. Pałacyk myśliwski natomiast stanowi przedmiot procesu komunalizacji. Gmina Nowy Duninów poszukuje inwestora strategicznego w celu zagospodarowania obiektu.

  kościół pod wezwaniem NMP w Nowym Duninowie Kościół pod wezwaniem NMP w Nowym Duninowie. IXX w.
  Obiekt ten stanowi przykład architektury neogotyckiej. Jest to monumentalna, pięciorzędowa hala o jednej nawie. Kościół zbudowany jest w kształcie przedłużonego krzyża. Boczne ramiona tworzą dwie kaplice.
  kościół w Soczewce

  W Soczewce natomiast, na szczególną uwagę zasługuje kościół wybudowany z początkiem XX wieku oraz zespół dworski  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych w serwisie tylko za zgodą autorów