http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Jesienny grudzień
Wiadomość dodana przez: km (2008-12-12 19:14:16)

remonty drógCi z nas, którzy przekroczyli granicę „młodego wieku” pamiętają doskonale śnieżne grudniowe dni. Święta Bożego Narodzenia nie zdarzały się raczej bez lśniącego śniegu i mrozu, który szczypał w nosy i uszy, bez okrytych białym puchem drzew za oknem. Niestety, od wielu już lat grudzień nie przypomina grudnia, a pory roku już nie są tak wyraźnie zaznaczone.
Dziś, jeśli mówimy o zimowych problemach z drogami, to coraz rzadziej z powodu zasypanych śniegiem szlaków komunikacyjnych. Za to dziury w nawierzchni, czy rozmyte deszczem drogi są zmorą nie tylko w okresie jesiennym, ale również zimowym.
remonty drógDrogi gminne (stanowią 46% ogólnej powierzchni dróg na naszym terenie), to w dużym odsetku drogi miękkie i wiele z nich takimi pozostanie (chociażby ze względu na specyfikę naszej gminy, której prawie 70% powierzchni stanowią lasy, 20 % to użytki rolne).
Długość dróg gminnych wynosi 57,66 km, z czego zaledwie 7,18 km ma nawierzchnię bitumiczną, a 0,5 km betonową. Jeśli drogi miękkie, to wiadomym pozostaje, iż naprawy ich nawierzchni będą stałym elementem w budżecie, tym bardziej, że domy jednorodzinne stawiane są często w okolicach terenów podmokłych, gdzie istniejące systemy melioracyjne nie zawsze się sprawdzają. Trudno utrzymać jest w takim terenie nienaganny stan nawierzchni dróg. Tym bardziej, jeśli korzystają z nich samochody o dużym tonażu.
tak więc w ciągu całego roku na bieżąco trwają naprawy i remonty dróg miękkich. Większe remonty współfinansowane są z różnych źródeł (m.in. z Terenowego Funduszu Gruntów Rolnych). Wcale nie małe pieniądze jednak pochłaniają bieżące naprawy. I tak np. ostatnio wykonywany remont nawierzchni ul. Parcelowej pochłonie z budżetu gminy ok. 14 tys. zł, a to przecież tylko jeden z wielu podobnych remontów w tym roku.
Zdj. Grudzień 2008. ul. Parcelowa i Plac Strażacki
adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=768