http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Co słychać w gminie Nowy Duninów?
Wiadomość dodana przez: km (2013-11-21 15:04:14)

Po dłuższej przerwie, za którą serdecznie przepraszamy, wracamy do systematycznej aktualizacji działu pn. NEWS.
Na początek słów kilka o inwestycjach. Zacznijmy od budowy drogi gminnej w Nowym Duninowie – ul. Wierzbowa.

Budżet gminy jaki jest wiadomo. Nie starcza na wszystko i trzeba wybierać te zadania, które są najpilniejsze i co równie ważne, na których realizację uzyskamy dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. W ubiegłym roku udało się wybudować 240 m.b. Wierzbowej w ramach I etapu. W tym roku kolejne 260 m. W sumie 0.5 km odcinek asfaltowej drogi wybudowano za niespełna 283 tys. zł, z czego 100 tys. zł to dofinansowanie uzyskane z budżetu województwa mazowieckiego w ramach środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.


Prace w Popłacinie związane z poprawą bezpieczeństwa przy drodze krajowej także zostały zakończone. Ciąg pieszy może nie jest szczytem marzeń, ale jedno jest pewne – piesi są bezpieczni. Oczywiście o ile będą pamiętali o korzystaniu z wykonanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad udogodnienia.

Bezpieczeństwo to również oświetlenie ulic i innych, ważnych dla mieszkańców miejsc. W roku 2012 mieliśmy 666 szt. punktów oświetleniowych. Utrzymanie ich kosztowało prawie 246 tys. zł. Z czego za samo zużycie energii elektrycznej zapłaciliśmy ponad 160 tys. zł. Planowane wydatki na rok 2013 to kwota ponad 271 tys. zł, z czego 148500 to koszty związane z opłata za energię elektryczną. Jak zaoszczędzić nie wyłączając światła? Jednym ze sposobów jest wymiana lamp z rtęciowych na sodowe. W ramach „Umowy o świadczenie usługi oświetlenia na terenie gminy Nowy Duninów” zawartej w ubiegłym roku z firmą „ENERGA Oświetlenie” Sp. z o.o., na przestrzeni dwóch lat (2013/2014) planuje się taki właśnie zabieg - wymianę na oświetlenie sodowe ponad 100 szt. lamp. Ostatnio tylko w samym Popłacinie, wzdłuż drogi krajowej nr 62, wymieniono 53 lampy.
adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1581