http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Mamy białą, słoneczną zimę
Wiadomość dodana przez: km (2012-02-16 14:26:42)

Zima to piękny okres. Im człowiek młodszy, tym więcej przynosi radości. Z wiekiem niestety bywa irytująca, ale to przecież jedna z naszych odwiecznych, polskich, czterech pór roku. Od 22 grudnia do 21 marca zapisana jest w kalendarzu astronomicznym, w naszej świadomości, chociaż może niekoniecznie w takim przedziale czasowym, też powinna. To, że jesień była sucha i ciepła, że pierwszy miesiąc astronomicznej zimy w niczym jej nie przypominał, to wszystko nie powinno ograniczać naszej czujności. Do zimy każdy z nas powinien się odpowiednio przygotować. Jest jeszcze coś, o czym nie zapominamy w tak małych społecznościach jak nasza gminna. O niesieniu pomocy sąsiadom i tym wszystkim, którzy wsparcia w tym czasie potrzebują.
Tak jak w całym kraju, także u nas w ostatnim czasie wystąpiło wiele problemów spowodowanych m.in. dużymi spadkami temperatury.

Pojedyncze osoby i całe rodziny będące w trudnej sytuacji finansowej, czy lokalowej otrzymały za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wsparcie. Uznanie należy się też tym wszystkim, którzy z własnej woli i dobrego serca otoczyli opieką swoich potrzebujących sąsiadów, czy nawet informowali o ich trudnej sytuacji Wójta. Nikt, kto potrzebował pomocy, nie pozostał sam.
Nie brakowało też problemów z wodociągiem i kanalizacją. Zamarznięte urządzenia, nawet fragmenty przyłączy do poszczególnych domów, w ostatnich tygodniach były codziennością. Pracownicy Urzędu Gminy niezależnie od pogody i niezależnie od tego, czy zamarzło urządzenie gminne, czy też właściciela nieruchomości usuwali sprawnie awarie. W kilku lokalizacjach, szczególnie tam gdzie właściciele posesji wykonali zbyt płytko przyłącza, wciąż występują problemy z best replica watches
dostarczeniem wody
. Nikt jednak bez wody nie pozostaje. Ci, u których awarie sieci wodociągowej nie mogą być w najbliższym czasie usunięte, korzystają z życzliwości sąsiadów, czy pomocy Urzędu Gminy.

W dobie krążących nad nami satelitów i wszechobecnej elektroniki, meteorolodzy prognozują coraz dokładniej. Po fali mrozów zapowiadano obfite opady śniegu. I śnieg spadł i pojawiły się zapowiadane problemy z komunikacją.
Gmina Nowy Duninów nie posiada wielkiego zasobu sprzętu do odśnieżania. Ten, który jest, jesienią został przygotowany do zimy. W ubiegłym tygodniu po raz kolejny Wójt zarządził jego przegląd i sprawdzenie możliwości szybkiego uruchomienia zleceń w tym zakresie. Akcję odśnieżania na terenie gminy prowadzono wczoraj do późnych godzin wieczornych i dziś. Warto też wspomnieć o mieszkańcach, którzy dziś ruszyli do odśnieżania chodników wzdłuż swoich posesji. W tej chwili wszystkie drogi gminne są przejezdne.

Portale internetowe pełne są alarmujących tytułów typu: "cała Polska zasypana śniegiem". No cóż. W jednych regionach jest go mniej, w innych więcej, ale to na pewno nie przypomina srogich zim z końca lat 70 (1978/1979 – zima stulecia) i lat 80. No i oby tak pozostało. Bo po pierwsze generuje to ogromne koszty związane z utrzymaniem sprawnej komunikacji, po drugie i w najlepszym razie, stany wód na rzekach i w strumykach znacznie się podniosą stwarzając kolejne zagrożenie.
Nie warto jednak narzekać. Jest zima. Wreszcie ta prawdziwa. Słoneczny, biały i troszeczkę mroźny luty, to wspaniały czas na spacery i uprawianie sportów zimowych. Wreszcie można "odkopać" sanki, ulepić bałwana, czy inne dziwne stworzenie.


adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1336