http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Podsumowanie minionego tygodnia
Wiadomość dodana przez: km (2011-09-26 10:52:36)Słoneczny Plac Strażacki

Nie inaczej. Nowa elewacja strażnicy przyciąga wzrok. Prace jak widać zakończone, brakuje tylko odpowiedniego napisu, ale do odbioru, który nastąpi w tym tygodniu, na pewno pojawi się czerwony o treści „Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Duninowie”.
Mimo, że Strażacy z OSP w Nowym Duninowie są najbardziej zasobną w fundusze jednostką na terenie gminy, na taką inwestycję nie byłoby ich stać. Wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 50% inwestycji . Jak bywa w takich razach, z pomocą przyszedł także Wójt Gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak. W lutym 2011 roku podpisał porozumienie z OSP w sprawie wspólnego prowadzenia zadania pod nazwą "Termomodernizacja budynku strażnicy w Nowym Duninowie" deklarując tym samym pomoc merytoryczną przy opracowaniu postępowania przetargowego oraz prowadzenia i rozliczenia inwestycji. Jednocześnie udział finansowy w kwocie 2 tys. zł. Niestety środki w ten sposób zgromadzone wciąż nie są wystarczające. W ramach dobrej współpracy i mając na uwadze użyteczność publiczną budynku Wójt obiecał znaleźć w budżecie dodatkowo kwotę 6 tys. zł.


Sprzątanie Świata
Nowa elewacja strażnicy to przede wszystkim możliwość uzyskania w jej pomieszczeniach komfortu cieplnego i zmniejszenie zużycia energii. To także poprawa estetyki otoczenia, czyli Placu Strażackiego. Taka zmiana jednak nie wystarczy. W najbliższym czasie zaplanowane są w tej lokalizacji „jesienne” porządki, które rozpoczęły się utwardzaniem parkingu na działce gminnej za sklepami. Do akcji porządkowania zapraszamy także mieszkańców ulicy i właścicieli sklepów. Apelujemy także do tych wszystkich mieszkańców i działkowiczów z terenu gminy, którzy robią porządki na własnych posesjach, w domach, piwnicach i garażach. Miejsca publiczne takie np. jak lasy, pobocza drogi, parki i skwerki to nie są odpowiednie miejsca na składowanie wyprodukowanych przez nas śmieci.
czyje to śmieci? Zastanawiający jest fakt, że zepsuty wózek dla lalek, puszki po farbach i inne przedziwne przedmioty wyrzucamy za płot. Później idziemy na spacer np. nad jezioro i „podziwiamy” dzikie wysypiska. Zdawać powinniśmy sobie sprawę, że takie działania są karane, ale przede wszystkim godzą w nasze poczucie estetyki i dobrego wychowania.
Okazjonalne sprzątanie to mało. Nie podrzucajmy więc śmieci, bo później musimy wśród nich mieszkać. Nikt przecież codziennie za nas sprzątać ich nie będzie. Zadbajmy o to, żeby dzieci i młodzież z naszych szkół, nasze dzieci i wnuki, nie musiały się wstydzić za nas zbierając śmieci podczas kolejnych edycji Sprzątania Świata. One po nas nie powinny sprzątać i żyć na wysypisku też nie powinny.

Zanim zacznie padać deszcz

strażnica w Nowym DuninowieSłoneczna jesień to mniej problemów z utrzymaniem dróg miękkich, których na terenie gminy Nowy Duninów nie brakuje. W końcu jednak przyjdą słoty, a wraz z nimi nasze jesienne utrapienia. Przeglądu dróg Wójt dokonał już wiosną. Wtedy na bieżąco i w miarę możliwości finansowych zostały wykonane niezbędne naprawy nawierzchni dróg gminnych. Poczynione rozeznanie pozwoliło na szczegółowe zaplanowanie większych remontów. Nie było jednak wystarczających środków na prowadzenie kompleksowych napraw. Rocznie średnio na bieżące reperacje nawierzchni dróg miękkich zużywamy ok. 150 ton materiału. Tym razem na już prowadzone i zaplanowane na najbliższy czas remonty mamy ponad 2 tys. ton. Okazyjnie tanio zakupiony materiał (mieszanka z kruszonego betonu i cegły) pozwoli na przeprowadzenie większych remontów dróg na terenie gminy łącznie z utwardzeniem ich nawierzchni. Na taką skalę dróg miękkich dawno nie remontowano. Poniżej podajemy lokalizacje, w których naprawy prowadzone były w ubiegłym tygodniu i będą prowadzone w najbliższym czasie. Jesień tego roku zapowiada się nie najgorzej.
Lista lokalizacji, w których prowadzone są remonty dróg

Piątek, 23 wrzesień 2011 r. – Soczewka. Apel Poległych

Apel poległychTuż po godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym uderzono w werble. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Soczewce wraz z opiekunami przybyli, jak co roku we wrześniu, na miejscowy cmentarz by oddać hołd tym, którzy poświęcili dla nas tak wiele. Cywilom, ks. Kwiatkowskiemu i żołnierzom znanym z nazwiska i nienieznanym.
Pod pomnikiem Poległych w Walce z Faszyzmem oraz na kwaterach żołnierzy nieznanych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wśród delegacji uczestniczących w Apelu nie zabrakło przedstawicieli samorządu gminy Nowy Duninów oraz przedstawicieli rodziny Edmunda Rzętkiewicza zamordowanego w Mauthausen-Gusen. Także ks. J. Ziarko wspomniał w kilku słowach tych, którzy polegli za nas, dla naszej wolności.

Co poza tym?

lekcja wychowania fizycznegoPrace przy boiskach w ramach programu Orlik 2012 dynamicznie posuwają się do przodu. Przy szkołach, poza placem budowy, zostało jeszcze trochę miejsca dla uczniów. A że jesień tego roku darzy nas słońcem, lekcje wychowania fizycznego odbywają się "w brzózkach". Telekomunikacja spina poszczególne odcinki sieci i już niebawem w Soczewce można będzie podłączyć się do sieci szerokopasmowej. Do parku co prawda wykonawca nie wkroczył jeszcze, ale ubiegłotygodniowe porządki zarządzone przez Wójta poprawiły znacznie jego wygląd. Kładka też wróciła na swoje dawne miejsce. Teraz wystarczy nie rzucać kolejnych śmieci, nie niszczyć ławek i latarń, czekać cierpliwie na rozpoczęcie prac przy "Zagospodarowaniu oraz odbudowie stawów na terenie parku zabytkowego w Nowym Duninowie – Etap I". Tuż obok parku boisko tętni życiem. Treningi i mecze siatkówki, a w miniona sobotę dwa mecze ligowe z Mazurem. Niestety przegrane. Za piłkarzy "Wisły" można trzymać kciuki już w najbliższą środę podczas meczu III rundy Pucharu Polski ze Skrą Drobin (godz. 16.00). Juniorzy rozegrają zaległy mecz w czwartek z Goleszynem, a w sobotę kibice wyjeżdżają razem z piłkarzami na mecze ze Zrywem Bielsk i Startem Proboszczewice (oba mecze wyjazdowe).
adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1288