http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Dzień Ziemi trwa tu cały rok
Wiadomość dodana przez: admin (2011-04-15 21:14:01)


Dzień Ziemi
Lipianki i Duninów Duży - dwie wyjątkowe pod wieloma względami miejscowości w naszej gminie. Ludzie tu mieszkający tworzą społeczności mocno związane z miejscem, szanujące potęgę natury. Jednocześnie pogodni i otwarci. Tu można liczyć na szczerą gościnność i karmić swoje zmysły obserwując krajobraz, słuchając tajemniczych odgłosów lasu i śpiewu skowronka nad polami. Dla ludzi tu mieszkających Ziemia (łac. Terra) to nie tylko trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. To przede wszystkim ich miejsce. Las za domem, ze swoimi ścieżkami i ścieżynkami, którego bogactwo pozwala przetrwać trudniejsze chwile. To pola zasiane zbożem, przydrożne kapliczki i miejsca owiane tajemniczą legendą. To dom z ogródkiem, psem i wszelkim innym udomowionym przybytkiem To także żywa wciąż pamięć o ludziach, którzy żyli tu przed nimi i tak samo jak oni kochali to miejsce - swoją oazę, dom - swoją Ziemię. Rodzice i dziadkowie dbają, by ich pociechy tak samo jak oni nauczyli się szacunku dla tego co ich otacza, miłości do miejsca gdzie się urodzili. Dlatego Szkoła Filialna w Lipiankach to nie tylko placówka oświatowa sensu stricto, to centrum kulturalne, które integruje i wychowuje.

Wiadomo wszem i wobec, że każdy przybysz jest tu zawsze mile widziany. Dziś uczniowie z SP w Lipiankach gościli swoich kolegów i koleżanki z SP w Nowym Duninowie i Soczewce, ich nauczycieli oraz szacowne grono w osobach Zastępcy Wójta Gminy Pana Leszka Podkańskiego, Prezesa Zarządu Okręgu Płockiego Ligi Ochrony Przyrody oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Gostynin, z którym tak szkoła w Nowym Duninowie, jak i Lipiankach ściśle współpracują od wielu lat. Nad wszystkim bacznie czuwały Dyrektor Szkoły Pani Ewa Romańska i jej "prawa ręka " w Lipiankach - Pani Ola.

Dzisiejsze spotkanie w Lipiankach miało okolicznościową oprawę - Dzień Ziemi, inaczej - dzień niesłychanie świąteczny i radosny.

W sali gimnastycznej zebrała się niezliczona ilość mieszkańców pobliskich lasów. Były zające i motyle, widziano także jelenia. Przywędrował nawet bocian z pobliskiej łąki. Ich obecność na scenie nikogo nie dziwiła, a nawet pomogła w rozwiązywaniu zadań, które Pani Ola dzieliła po równo między drużyny każdej ze szkół. Nie było przegranych. Za to zabawa przednia.

Za rok dzieci z Lipianek i Duninowa Dużego znów zaproszą kolegów z sąsiednich szkół i może pokażą im miejsca, których nigdzie indziej nie ma, ich osobliwy świat - ziemię widzianą ich oczyma.

Tym razem admin postara się być tam osobiście

adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1203