http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Zamiast jednej sosny cały las
Wiadomość dodana przez: admin (2011-04-12 15:06:03)

Pusto jest bez drzew i tak ponuro. Mimo, że na terenie gminy Nowy Duninów, jak nigdzie indziej na Mazowszu północnym, IWC Replica Watches
jest ich dostatek, mieszkańcy np. Nowego Duninowa na swoim terenie znają prawie każdy egzemplarz. Na ten przykład, na ul. Gostynińskiej ostatnio ścięto dwa leciwe drzewa: kasztanowca i lipę. Było to konieczne, ponieważ zagrażały bezpieczeństwu. Pusto zrobiło się bez nich, chociaż tuż obok wciąż rosną podobne okazy. Dziś są już wsadzone dwa młode drzewka i chociaż trzeba będzie czekać lata całe zanim zaczną przypominać swoich poprzedników, cieszą oko.

Wyjątkowe odniesienie do majestatu otaczającej przyrody mają uczniowie naszych szkół. W pamięci mamy różne akcje wspierające matkę naturę prowadzone przez nasza młodzież. Sadzono na terenie szkół pojedyncze drzewa, krzewy. W ubiegłym roku w Soczewce podczas obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki posadzono dwa szpalery drzewek (czy żyją jeszcze?). Także sadzenie lasu i porządkowanie go ma swoją wieloletnią tradycję. Dziś uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Nowym Duninowie wybrali się w okolice Środonia, by uczestniczyć w corocznej akcji sadzenia drzewek organizowanej przez Nadleśnictwo Gostynin (hm, to dobry sposób na odreagowanie stresu po niedawnym egzaminie).

Na miejscu zastali samotną sosnę. Teraz już sama nie jest. Zaroiło się wokół niej od maleńkich sosenek. Wg relacji dorosłych, nasza nastoletnia młodzież sprawiła się doskonale i odpowiedzialnie. Oby tej odpowiedzialności starczyło im na całe dorosłe życie.
Warto wspomnieć, że uczniowie klas III Gimnazjum sadzili las kilka dni wcześniej.
Bywa, że dorosła część naszej społeczności nie wykazuje zbytniej troski o otaczające nas środowisko. Niby wiemy, że śmieci mają swoje wyznaczone miejsce, a jednak "ktoś" podrzuca je tam i ówdzie. Wójt Gminy Nowy Duninów oraz Nadleśnictwo Gostynin co roku, wraz z uczniami szkół organizują "wielkie sprzątanie". Nastolatki uczestniczący w takich akcjach, pełni dezaprobaty dla praktyk dorosłych, próbują sprzątać i przywracać stan naturalny, ale za chwilę znów śmieci lądują tam gdzie nie powinny. 18 kwietnia uczniowie znów powędrują w teren by posprzątać gminę Nowy Duninów. Czy długo jeszcze będą po nas zbierać śmieci? Czy tak trudno jest zostawić las, brzegi jezior, rzek i inne piękne miejsca w należytym porządku? Przed człowiekiem natura się nie obroni, a i młodzież nie da rady obronić jej przed ignorancją dorosłych.
adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1200