http://www.nowyduninow.info.pl/

:: Rok 2010 rokiem Fryderyka Chopina
Wiadomość dodana przez: admin (2010-05-13 00:03:02)

UCHWAŁA Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

Fryderyk Chopin (1810-1849), jeden z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszy polski kompozytor, a także czołowy pianista i przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.
Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leży wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Fryderyk Chopin to twórca, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej.
W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

MARSZAŁEK SEJMU
/ - / Bronisław Komorowski

W związku z powyższym, także w naszych placówkach oświatowych i kulturalnych nie brakuje akcentów nawiązujących do twórczości kompozytora.

I tak 27 maja 2010 r o godz. 10.00 w sali gimnastycznej w Nowym Duninowie (ul. Gostynińska 1)zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości Fryderyka Chopina połączona z montażem słowno - muzycznym oraz projekcją filmu "Warszawa Chopina" wyreżyserowanego przez Kordiana Piwowarskiego.

Organizatorzy, tj. Gminna Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Szkolna w Nowym Duninowie serdecznie wszystkich zapraszają.


adres tej wiadomości: http://nowyduninow.info.pl/news.php?id=1032